MUZYKA W TWORZENIU CHOREOGRAFII

Muzyka w tworzeniu choreografii

Warsztat kompozycji z Małgorzatą Haduch

5-6 grudzień 2020

sobota godz. 14-17 i 17.30 – 20.30

niedziela godz. 10-14 i 15-18

Cena: 350 zł

Zapisy do dnia: 4.12.2020 : studio@hurtowniaruchu.pl

(ilość miejsc ograniczona)

Muzyka stanowi jeden z najsilniejszych elementów tworzenia choreografii, bez wątpienia wzbudza emocje i oddziaływuje na odbiór przedstawienia, a czasem jest ważną inspiracją…

Miejsce muzyki w kompozycji spektaklu tanecznego nie jest jednak tak oczywiste, a umiejętne wprowadzenie tego elementu do choreografii może mieć niespodziewany efekt na odbiór przedstawienia. „Muzyka w tworzeniu choreografii” to warsztat, na którym będziemy słuchać i patrzeć jak dobór muzyki wpływa na materiał taneczny, jak buduje się różnorodną relacje ruchu z muzyką i jakie inne krajobrazy dźwiękowe mogą być wykorzystane w choreografii. Uczestnicy analizować będą jakimi drogami dokonać można doboru muzyki w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenia oraz rozważać będziemy o wyborze kompozycji dźwięku w XXI wieku.

A co z muzyką na żywo, śpiewem i odgłosami, które nie kojarzą się nam ze sceną? Co tak naprawdę wywołuje w nas i w widzu cisza? Na deser odważymy się wydobyć własny głos (nieważne czy fałszujący) jako źródło tworzenia choreografii.

Moje motto na te zajęcia to:  By tworzyć choreografię, należy świadomie doświadczać muzyki.

Małgorzata Haduch – tancerka/choreografka, doświadczony pedagog awangardowych form tanecznych i współczesnej choreografii. Absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (2004)  jest autorką kilkunastu spektakli, w tym najbardziej istotne to „Whisper in my Eye” wyprodukowany w Meksyku oraz „Zona Segura” powstała w ramach Solo Project. Od 2012 roku realizuje swoje programy autorskie poświęcone badaniu improwizacji w dziedzinie muzyki i tańca: Free The Dance oraz zainicjowała serię warsztatów Praktyka Improwizacji i Performance (PIP). Jej praca artystyczna jest unikatowa w skali kraju, gdyż poszerza pole działania w dziedzinie choreografii, szczególnie kompozycji i improwizacji. Wspólny projekt z Krakowską Orkiestrą Improwizującą, „KIO in Motion”, został wybrany spośród setki zgłoszeń, jako jeden z trzech spektakli zespołowych do reprezentacji polskiej sztuki performatywnej na Polskiej Platformie Tańca w 2019 roku. Haduch współpracowała z choreografami Davidem Zambrano przy „Soul Project PL”, Katie Duck oraz z reżyserami Dominiką Knapik, Marcelo Evelin w Brazylii i Martinem Inthamoussu w Urugwaju . Od 7 lat stale współpracuje jako choreograf z Teatrem Bagatela w Krakowie, reżyserując ruch sceniczny do spektakli Dariusza Starczewskiego, między innymi w przedstawieniu „Kotka na gorącym blaszanym dachu”.  Krakowska artystka dwukrotnie prowadziła swoje badania artystyczne w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz była kilkakrotnie nagrodzona dofinansowaniem z Instytutu Adama Mickiewicza – Program Kultura Polska Na Świecie. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w 2018 roku oraz Stypendium Rządu Meksykańskiego dla Obcokrajowców w 2015. Uczy techniki Flying Low, kompozycji i improwizacji. Jako gościnny pedagog odwiedziła takie uczelnie jak Royal Scottish Academy of Music and Drama, Escuela Profesional de Danza Mazatlan w Meksyku, Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten w Holandii, oraz prowadziła gościnne warsztaty na wielu międzynarodowych festiwalach.
Od 15 lat związana jest z holenderską i polską sceną free jazzową i punkową, współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Marcin Masecki, Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor, Paulina Owczarek, Ksawery Wójciński, Arvind Ganga, Rafał Mazur, Krakowska Orkiestra Improwizująca i inni. W 2013 roku, wspólnie z holenderskimi przyjaciółmi i oryginalnymi artystami, założyła własny zespół Help Me To Crash, z którego narodził się najważniejszy duet artystyczny z Marią Mavridou i ich wspólny performance „No Sugar No Candy”.

Zdjęcie: Wiktor Krzak i Gosia Haduch „KIO in Motion”

Autor: Piotr Werewka

Zapraszamy!!!

Studio Tańca Hurtownia Ruchu

Małgorzata Haduch