Scena OFF

OFF SCENA HURTOWNI RUCHU ZAPRASZA NA SPEKTAKL BARBARY BUJAKOWSKIEJ „ID-ance”
18.01.2014 (sobota) godz. 20.00

Idea,choreografia,wykonanie: Barbara Bujakowska
bilety: 10 zł (prosimy o wcześniejszą telefoniczną rezerwację biletów – tel .692 131 496)

Spektaklem „ID-ance” chcemy zainaugurować OFF SCENĘ HURTOWNI RUCHU. Chcemy żeby Hurtownia Ruchu stała się miejscem, w którym będą prezentowane spektakle niezależnych tancerzy a ze względu na specyfikę miejsca, prezentacja spektakli będzie odbywać się w „surowych” warunkach studia tańca.  ZAPRASZAMY!

„ID-ance”
Czas:45 min
Idea,choreografia,wykonanie: 
Barbara Bujakowska
Montaż dźwięku : 
Anna Szwajgier

Spektakl zrealizowany w ramach rezydencji Festiwalu Maat w Lubinie.
Premiera :15 grudnia 2013 roku

Identyfikacja, tożsamość, tożsamość  taneczna, tożsamość artystyczna.
Kim jestem jako artystka?Kim jestem jako twórca?
Poszukuję siebie ,swojego indywiduum,swojego autentyzmu.
Wyzywam siebie na pojedynek i staję twarzą w twarz z samą sobą.
Podejmuję próbę spojrzenia na siebie z dystansem, z nutą humoru  i autoironii.
Rozpoczynam swój performens od cofnięcia się w czasie kiedy  stawiałam  pierwsze kroki jako  gimnastyczka sportowa . Potem droga jaką przeszłam aby znaleźć się TU I TERAZ przed Wami: lata treningów tańca klasycznego, tańca współczesnego, lata pracy i poświęceń .Momenty poszukiwań ,zagubień ,zwątpień i nawróceń. Momenty artystycznych obłędów i duchowych uniesień.
„ID-ance”jest także hołdem jaki składam pasji jaką jest dla mnie nie tylko taniec ale i sztuka w ogóle. Nieustannie próbując od tej myśli uciec ,za każdym razem uświadamiam sobie ,że nigdy nie przestanę kochać tego co robię .
Jako twórca nie chcę zamykać się na jedną „właściwą i słuszną formę”. Otwieram się na to co przychodzi i chę być wierna tylko sobie.
 Basia Bujakowska

——————————————–
Barbara Bujakowska.
Tancerka, choreografka i pedagożka związana z Krakowem. Urodziła się w roku 1983 w podkrakowskich Proszowicach. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität w Linz w Austrii oraz w ramach programu przygotowawczego szkoły SEAD w Salzburgu, wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała też gimnastykę sportową. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) . Była członkinią krakowskiej grupy Hoplaa, z którą stworzyła kilka niezależnych tanecznych produkcji wideo. Jej ironiczne solo Swan_like, czerpiące ze stylistyki niemieckiego Tanztheater, otrzymało nagrodę w organizowanym przez TVP konkursie „Dolina Kreatywna” (2008). W 2008 roku w ramach poznańskiego programu rezydencyjnego Solo Projekt, wespół z muzykiem Marcinem Janusem stworzyła soloMovement  Modular  Synthesis, inspirowane muzyką elektroniczną i działaniem analogowych syntezatorów dźwiękowych. W stronę formalnych poszukiwań na pograniczu ruchu i muzyki poszła również w spektaklu 3-Dance, prezentowanym podczas Polskiej Platformy Tańca 2010. Bujakowska tańczyła również u Nigela Charnocka – w spektaklu Happy! wyprodukowanym przez Art Stations Foundation, oraz w produkcji towarzystwa gimnastycznego Nic.Zarówno w swoich laboratoryjnych, abstrakcyjnych projektach, jak i w spektaklach o zdecydowanie bardziej „teatralnym” charakterze – jak Swan_like czy w spektakl Charnocka – Bujakowska wypracowała swój oryginalny styl, oparty na rzadkim połączeniu dystansu, zmysłu komicznego i analitycznego stosunku do formy.We wrześniu 2013 roku wzięła gościnny udział w etiudzie Magdaleny Przybysz do muzyki Witolda Lutosławskiego, przygotowanej w ramach rezydencji Kilka kroków do Lutosławskiego – ćwiczenia kompozycyjne dla młodych choreografów (projekt LUTOSFERY), realizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, FUNDACJĘ f.o.r.t.e. oraz Fundację Burdąg (opieka artystyczna: Maria Stokłosa).W tym samym roku wspólnie z Pauliną Wysocką zrealizowała spektakl Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój (inauguracja sezonu 2013/2014 Sceny Tańca Współczesnego).Na przełomie września i października 2013 roku w ramach „maat festival – border line 2013” w Lublinie – platformy dedykowanej tancerzom-solistom. Przez cały rok 2013 w Centrum Kultury w Lublinie w MAAT STUDIO odbyło się osiem rezydencji artystów/tancerzy, których praca dokumentowana była przez Patrycję Płanik. Rezultaty pracy w formie prezentacji spektakli i filmów dokumentalnych będzie można obejrzeć podczas kończącego tegoroczny cykl rezydencji festiwalu w dniach 14-17 grudnia 2013. Oprócz Bujakowskiej rezydentami pierwszej edycji „maat festival – border line” zostali: Anita Wach, Anna Steller, Magdalena Jędra, Kaya Kołodziejczyk, Rafał Urbacki, Przemek Kamiński i Korina Kordova, a także Mikołaj Mikołajczyk.Premiera spektaklu Bujakowskiej zatytułowanego ID-ANCE odbędzie się w Lublinie 15 grudnia.

Obecnie Barbara Bujakowska współtworzy krakowskie studio Hurtownia Ruchu, gdzie prowadzi zajęcia z  tańca współczesnego.